• Ostuga üle 100 € tasuta SmartPost
  • Alati põnevad eripakkumised
  • Kiire ostuprotsess. Registreeruda ei ole vaja
  • Ostuga üle 100 € tasuta SmartPost
  • Alati põnevad eripakkumised
  • Kiire ostuprotsess. Registreeruda ei ole vaja

Kaheksa sammu kuidas valida sobiv suusavarustus

Spikker: kaheksa sammu,kuidas valida sobiv suusavarustus
Suusatasid viimati kümme aastat tagasi? Varustus on vana ja riidedki väikseks jäänud? Aga samal ajal on suur soov taas alustada? A&T Spordi juhataja Olaf Mihelson selgitab, mis reegleid silmas pidades endale varustust valida.

1. Mõtle oma treenitusele

Esimene küsimus, mida mina esitan, on see, kas vahepealsed kümme aastat on diivanil pikutatud või siiski sportlikult oldud. Kui midagi ei ole tehtud, peaks esimesena külastama arsti kabinetti, et saada sealt roheline tuli. Inimesed, kes meie juurde tulevad, ongi erinevad. Tõsi, pigem on kaalu probleem meestel. Tõeline Eesti mees kaalub umbes 100 kilo, nii et tähtis on välja selgitada, mida ta teeb neil kümnel kuul, kui Eestis lund ei ole.

2. Klassika- või uisuvarustus?

Järgmisena peaks mõtlema, kas te soovite sõita klassikat või uisku. Ise soovitan kindlasti alustada klassikaga, mis on inimesele loomulikum tegevus, kus ei väändu puusad, põlved ega hüppeliigesed. Klassikatehnika radade areng on samuti Eestis olnud väga tõusva trendiga, veel kümme aastat tagasi sai enamikul radadel vaid uisku sõita. Oluline moment on seegi, et klassikavarustusega saab uisku sõita, vastupidi aga mitte.

3. Suusavalik

Murdmaavarustuse tootjad pakuvad nii tippvarustust kui ka komplekte algajatele. Oluline on soetada suusad, mis vastavad teie kaalule, mis siis omakorda paneb paika pidamisala, mis on tavaliselt 50–60 sentimeetrit. Meil on kaupluses testri võimalus, kus vastavalt inimese kaalule pannake pidamisala paika, et suusk nii libiseks kui ka peaks. Uisusuusk on 10–15 sentimeetrit endast pikem, klassika oma 15–25 sentimeetrit.

Harrastajale piisab täiesti ühest paarist, neil, kes käivad maratone sõitmas, peaksid olema nii klassika- kui ka uisusuusad.

4. Kepivalik

Keppide valikust on paljudel oma arvamus. Valem on, et uisukeppide pikkus on 0,9 korda enda pikkus ja klassika puhul 0,85 korda enda pikkus. On olnud ka äärmusi, näiteks mõni sõidab väga pika kepiga, mida ei saa pidada õigeks, kuid inimene ütleb, et talle lihtsalt meeldib.

5. Määrimine

Tavaliselt ei luba naine köögis suuski määrida, kuid kellel on maja, siis garaažis tegutsevad mehed meeleldi. Paljud ostavad endale töötlemislaua, triikraua ja harjad. Harrastaja tasemel saab inimene täiesti omandada oskuse ise oma suuski määrida. Muidugi saab sama teenuse ka spordipoest.

Uisutehnikas sõitjal on kergem, tema paneb kõvema parafiini alla ning sellega võib suusatada niikaua, kuni suusapõhjad lähevad halliks ehk parafiin kulub ära. Klassikas peab aga regulaarselt määrima, lisaks on suusk tundlik ilma muutustele.

6. Suusasaapad

Harrastaja saab kenasti hakkama universaalsaapaga, millel on uisutoestus, aga tald on pehmem, nii et saab ka klassikat sõita. Puhas uisusaabas on täiesti jäiga tallaga, klassikasaabas on painduv, nagu jooksususs. Klassikat sõites on kindlasti tulemus parem, kui just klassikasaabast kasutada.

Saabas peab mugav olema ja number õige. Mõni tahab kaks sokki saapasse panna, mina soovitan kasutada eraldi spordisokke. Kui oled päev otsa ringi kõndinud ja siis paned sama soki ka suusasaapasse, hakkab jalg külmetama. Tänapäevasesse saapasse, kui ei ole väga külm, piisab täiesti ühest sokipaarist. Kui siiski külm hakkab, kasutatakse suusasaapakatteid. Pigem tuleks rohkem kihte panna väljapoole kui sisse. Uisusaabas võib olla pool numbrit suurem, klassikasaabas peab olema paras.

7. Riietus

Põhiline reegel on riietuda kihiti, mitte panna selga puuvillaseid riideid ja kindlasti kasutada spordipesu. Mitte mingil juhul ei tohi kanda T-särki, mis läheb kiiresti märjaks ning nii hakkab kiiresti ka külm. See on kõige olulisem, hiljem võib kõike juurde osta. Riietuse valikul on kindlasti oluline ka stiil, tootjad pakuvad suuski ja sinna kuuluvat varustust ühes värvitoonis.

8. Mis see maksab?

Kõige lihtsama harrastaja komplekti, kuhu kuuluvad kepid, suusad, saapad ja klambrid, saab 150 euroga kindlasti kätte.

Kristi Kirsberg, Eesti Päevaleht